BOARD OF EDUCATION OFFICE

Martin Cook - Superintendent

Theresa Piehler - Bookkeeper

Shelly Cramer – Technology Director

Debbie RobertsBoard Office Secretary

Bob Tangerose - Maintenance Manager 


CENTRAL HIGH SCHOOL

Jeff Waggener - Principal

Alex Adelman - Band & Chorus

James Barnett Driver   ED

Jody Beckman - Science & Health

Sarah Bauer-Herron - English

Donna Brocksieck - Cook

Cheryl Cantrell -Custodian

Crystal Deege - IRC Para Pro

Michelle Dellamaria - PE

Brad Dixon - History

Pam Eaton -Art

Vicki Eilers - Computers

Andy Flachs - LDR

Kayla Flesner - Cook

Ronda Frese - FACS & English

Megan Guthrie  -  English

Angela Haschemeyer - Para Professional

Jennifer Hasting -   Special Education

Kim Irvin – Cook

Kristen Kamprath - Special Education Coordinator

Sharon Knorr - AG

Kim Knudsen - Para Professional

Peter Lebron - Spanish

Matt Long – Athletic   Director

Aaron McDonald -   PE

Alice Myers - Custodian

Emily Obert -Science

Paula Obert - Cook

Clyde Renner -Custodial Supervisor

Andrew Reynolds -   History

Casey Rhea – Math

Alicia Schmidt -   Science

Amy Summy - Secretary

Jordan Tenhouse -   Math

Sarah Triplett -   Guidance Counselor

 

CENTRAL JUNIOR HIGH SCHOOL

Erica Smith - Principal

Randall Albers - Custodian

Angie Altenhein - 5th & 6th Social Studies

Linda Aschemann - 6th English & Language Arts

Michael Bickerman - 7th & 8th Science

Jessica Dierker - K-8 Guidance Counselor

Kim Dormire - 5th Math & Computers

Samantha Farlow - 5th/6th LDR

Wendy Grime - Para Professional

Stacey Hibbert - Secretary

Amy Hildebrand - 7th & 8th PE & 7th Math

Janice Holmes - 5th & 6th Title 1

Jesse Jones 6th SC

Teri Kestner - 7th & 8th LDR

Laura Lisica - Para Professional

Lisa Litchfield – 8th Math & Computers

Aaron McDonald - PE

Laura Meyer - 5th English & Language Arts

Kasey Monroe - 7th/8th Social Studies

Nicole Owens - Para professional

Ashley Paben - Special Education

Jessa Patrick - 8th English

Tracy Rhea - 5th - 8th PE

Jennie Roberts - Para Professional

Amanda Shoopman – 7th English & Language Arts

Danell Tullock -JH/HS Secretary

Debra Walter – 6th Math & Computers

 

CENTRAL MIDDLE SCHOOL

Lorie Obert – Principal

Mary Akers - Cook

Cathy Barlow - Para Professional

Alison Dickhut - 4th Grade

Dawn Farlow - Para Professional

Jill Gooding - Cook

Karrie Leenerts - Custodian

Brooke Marquess -Special Education

Emily Mason - Special Education

Audrey O’Dear   -   3rd Grade

Bobbi Salmons - 3rd Grade

Cynthia Scheiter -3rd Grade

Carrie Schmidt - 4th Grade

Natosha Schreacke - Secretary

Shannon Seneczko - 4th Grade

 

CENTRAL ELEMENTARY SCHOOL

Eric Stotts - Principal

Jerry Albsmeyer - Physical Education

Stacie Anders - 1st Grade

Hazel Bangert - Custodian

Cynthia Betz Para Professional

Amy Buss - ECSE

Tiffany Churchill - 2nd Grade

Galen Conkright   – Special Education

Lindsey Cooley –   Secretary

Synthia DeRousse -Title 1

Erica Eidson - 2nd Grade

Julie Gille - 2nd Grade

Jean Gordon - Para Professional

Mandi Griffin-Harmann - Para Professional

Debbie Griswold -Secretary

April Hoosier - 1st Grade

Jodee Klauser - Special Education

Jessica Lohmeyer - Cook

Amanda Markert - Kindergarten

Dara MacArthur - Title I

Jennifer McClintock - Pre-K

Robin Meier - Kindergarten

Dawn Miller - Para   Professional

Janet Miller - Kindergarten

Paige Mueller - Music

Jennifer Peters – Nurse

Dana Phillips - Para Professional

Kris Rhea - Speech

Holly Ruffcorn - Cook

Ashley Zimmerman - 1st Grade

Carolyn Zimmerman - Librarian